13 Şubat 2014 Perşembe

9. Ay Dil Gelişim Alanı Etkinlik Planı


Gelişim Göstergesi:
 • 9.1. Başkalarının sesini bilinçli olarak taklit eder.
 • 9.2.Kendisiyle konuşan kişiye farklı sesler çıkararak cevap verir
Öğrenme Süreci
 • 9.1.-9.2 Yetişkin, bebeğe hayvan, insan, taşıt seslerini dinleterek bebeğin ilgisini çeker. Daha sonra sesini dinlettiği hayvan veya taşıtın resmini ya da oyuncağını bebeğe gösterir. Bebeğin bu sesleri taklit edip etmediğini gözlemler.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 9.1-9.2 Bebek işitme engelli ya da az gören bir bebekse renkli nesneler ve zıt renkli nesneler gibi görsel uyarıcılar ), görme engelli bebek için ses çıkaran hareketli ve dokunma duyusunu uyaran nesneler verilerek iletişim kurmaya devam edilmelidir. Yetişkin, bebeğin yakın çevresinde top, bebek gibi bildiği nesneleri, anne, baba, kardeş gibi tanıdığı kişileri isimlerini söyleyerek göstermeli, sonra bebeğe Top nerede? , Anne nerede? gibi sorular sorarak uygun şekilde tepki vermesini beklemelidir. Eğer bebek görme engelli ise sorulan nesne ya da kişi bebeğin yakınına getirilerek ona dokunarak tanıması sağlanmalıdır.
  Açıklama
  • 9.1-2.Bebek ile dışarıya çıkıldığında duyulan farklı seslere bebeğin ilgisi çekilerek ses taklitleri yapması desteklenmelidir. Tekrarlayan farklı sesleri taklit ederek cevap vermesi sağlanmalıdır.
  • 9.3.Bebeğin nesne ya da kişiyi gösterebilmesi için sorulan nesne ya da kişinin sık kullandığı/gördüğü nesne ya da kişilerden seçilmesi gerekir.

  Değerlendirme
  • Bu dönemde bebeğin nesne ve varlıkları ifade edebilmek için kendine özgü ses-sözcük benzeri ifadeler kullanması ve bir-on arası sözcük söylemesi izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır..
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma