5 Şubat 2014 Çarşamba

5. Ay Dil Gelişim Alanı Etkinlik Planı


Gelişim Göstergesi:
 • 5.1.Yetişkinin çıkardığı sesleri taklit eder.
 • 5.2. İsmi söylendiğinde bakar.
Öğrenme Süreci
 • 5.1.Yetişkin, bebeğin yanına oturur ve bebeğin olduğu ortamda başkaları ile onun duyabileceği şekilde konuşur. Bebeğin işittiği sesleri taklit edip tekrarlamasını bekler.
 • 5.2.Yetişkin odanın farklı yerlerinden bebeğe ismi ile seslenir. Bebeğin tepki vermesini bekler
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 5.1. Yetişkin, özel gereksinimli bebeğin duyduğu sesleri taklit etmeye yönelik çabalarını fark edip, ses veya sözcük tekrarları yapmaya devam etmelidir. Gülümseme, kucağa alma gibi olumlu tepkiler vererek bebeğin verdiği tepkilerin devam etmesini sağlamalıdır.İşitme engelli bebekler duymadıkları için bu taklitler giderek kaybolur.
  • 5.2. Yetişkin özel gereksinimli bebeğe hem göz kontağı kurarak hem de farklı uzaklıklarda durup ismini söyleyerek seslenmelidir. Yetişkin, bebeğin ismini duyduğunda bakması için gerekirse iki eliyle başını tutarak kendisine doğru çevirmeli ve ismini birkaç kez söyleyerek tekrar etmelidir. Bu uygulama bebeğin karşısında benim adım … şeklinde melodik olarak söylenir.
  Açıklama
  • Açıklama yok

  Değerlendirme
  • Bebeğin isteklerini belirtmek için ses, jest ve mimiklerini kullanma durumu izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma