14 Şubat 2014 Cuma

10. Ay Dil Gelişim Alanı Etkinlik Planı


Gelişim Göstergesi:
 • 10.1.Konuşmadaki tonlamalara benzer sesler çıkarır.
 • 10.2.İsteklerini ağlamadan, ses ile belirtir.
 • 10.3.İsteklerini ağlamadan jest ve mimikle belirtir.
Öğrenme Süreci
 • 10.1.Yetişkin, bebekle konuşurken heyecan, kızgınlık gibi farklı duygu durumlarını belli edecek ses tonlamalarını kullanır. Bebeğinde bu tonlamakları tekrar etmesini bekler.
 • 10.2.-10.3.Yetişkin, bebeğin önüne sık kullandığı ya da ilgilendiği çeşitli materyalleri koyar.Bebeğe “Hangisini istersin?” diye sorar. Bebeğin ses,jest ve mimikle kendince nesneyi isimlendirmesini bekler.
                                                                       
  Özel Gereksinimli Bebekler İçin Uyarlama
  • 10.2-10.3. Bebek görme engelli ise farklı dokunma yüzeylerine sahip nesneleri ulaşabileceği yerlere yerleştirmelidir. Bebeğin nesneleri tek tek elleriyle dokunup tanımasını sağladıktan sonra bebeğe “hangisini istersin?” şeklinde soru sormalı, bebeğin kendine özgü seslerle nesneyi isimlendirmeye çalışmasına fırsat vermelidir.
  Açıklama
  • 10.1 .Yetişkin konuşma sırasında “ayyyyyyy, hihhhhh” gibi farklı konuşma tonlamaları yapmaya dikkat etmelidir.
  • 10.2.Bebeğin sık kullandığı ya da tercih ettiği materyaller olarak biberon, oyuncak, emzik, kitap gibi nesneler kullanılabilir. Bebeğin tüm bu tanıdık materyalleri kendince isimlendirmesi beklenir (örneğin araba yerine dütt gibi).

  Değerlendirme
  • Bu dönemde bebeğin nesne ve varlıkları ifade edebilmek için kendine özgü ses-sözcük benzeri ifadeler kullanması ve bir-on arası sözcük söylemesi izlenir. Gelişim izleme formundaki ilgili aylara ait maddeler gözlenerek değerlendirilir. Değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme süreçlerinde gerekli görülen düzenlemeler yapılır.
  Bu etkinlikler ve gelişim çizelgesi milli eğitim bakanlığı eğitim programından. Tüm ayların bilişsel, ince-motor, kaba-motor, sağlık, dil, sosyal-duygusal  amaç ve kazanım ve etkinlik  listesi için buraya tık tık. (Çocuğunuzun gelişim farklılıkları olabilir. Yazılanlar bilgi amaçlıdır. Kesinlik içermemektedir. Lütfen çocuklarınızla ilgili önemli  konularda sadece konunun uzmanlarından bilgi ve yardım alınız.)

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  Tasarım: Sawako Kuronuma